Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepłaPompy powietrzne to rozwiązanie bazujące na pobieraniu ciepłego powietrza z otoczenia w celu przekazania ciepła grzewczego do systemu ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub grzejników (ogrzewania podłogowego). Inaczej mówiąc pompa ciepła ma za zadanie pozyskać ciepło z powietrza na zewnątrz i przekazać je do ogrzania domu, budynku. Pompy ciepła mogą z powodzeniem ogrzewać wodę użytkową i centralne ogrzewanie nawet w dużych domach. Jest to możliwe przy doborze pompy o odpowiedniej mocy grzewczej.

 

Opłacalność stosowania powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła mogą być szczególnie korzystnym rozwiązaniem w przypadku nowego budownictwa. Koszt inwestycji w system pompy ciepła może być tańszy niż wydatki poniesione np. Na budowę kotłowni z kotłem gazowym. Instalacja pompy ciepła typu powietrznego jest tańsza niż koszt inwestycji w pompę gruntową. Pompa ciepła dobrze sprawdzi się w ogrzewaniu domu energooszczędnego, czy wykorzystującego ogrzewanie podłogowe (ze względu na mniejsze zapotrzebowanie temperatury czynnika grzewczego w tym systemie). Największą efektywność pompa ciepła uzyskuje w okresie gdy jest więcej ciepła do pozyskania z powietrza. Oznacza to, że w okresie dni ciepłych pompa ciepła bardzo dobrze sprawdzi się do ogrzewania wody użytkowej. Sprawność pomp ciepła mierzona współczynnikiem efektywności (COP) bliska jest nawet wartości 5. Współczynnik ten określa ile mocy grzewczej uzyskuje pompa ciepła względem energii która musiała być jej dostarczona. COP na poziomie 5 oznacza, że do wytworzenia 5 kW mocy grzewczej pompa potrzebuje dostarczenia 1kW energii. Efektywność pracy pompy ciepła spada wraz z mniejszą możliwą do pobrania ilością ciepła z powietrza. W praktyce oznacza to spadek efektywności tylko w okresie dni mroźnych. Pompa ciepła również w temperaturach dni bardzo mroźnych (poniżej -10°C) działa nadal, jednak potrzebuje ona więcej energii dostarczonej. Warto dodać, że ciepło w powietrzu występuje nawet w czasie mrozów. Jego brak ma miejsce jedynie w przypadku tak zwanego zera bezwzględnego (czyli temperatury wynoszącej dokładnie -273,15°C).

 

Działanie powietrznej pompy ciepła

Działanie powietrznej pompy ciepła opiera się na obiegu czynnika roboczego, który ma za zadanie przekazywać ciepło do obiegu grzewczego. Dzieje się tak na skutek procesu parowania, sprężania, kondensacji jaki i też rozszerzania. Pompa ciepła stawiana jest przed domem. Jej umiejscowienie powinno być odpowiednio dobrane. Do współpracy z pompa ciepła nie raz mogą być potrzebne odpowiednie moduły hydrauliczne czy zasobnik ciepłej wody użytkowej. Sterowanie pompą ciepła odbywa się odpowiednim do tego regulatorem, nie mniej jednak sama praca pompy ciepła jest praktycznie bezobsługowa. System pompy ciepła w najprostszym rozwiązaniu może np. posłużyć do zasilania ogrzewania podłogowego czy też ogrzaniu samej wody użytkowej.

 

Montaż i sprzedaż pomp ciepła

Posiadamy w ofercie między innymi powietrzne pompy ciepła aroTHERM marki Vaillant których moc grzewcza w wersji podstawowej wynosi 8,1 kw, zaś w wersji najmocniejszej 14,5 kw. Zrealizujemy dla Państwa usługę kompleksowego montażu pompy ciepła. Przygotowane przez nas systemy pomp ciepła będą Państwo mogli wykorzystywać również w układach mieszanych, np. wraz z kolektorami słonecznymi. Sol-Tech Systemy Energii Odnawialnej specjalizuje się w szeroko pojętych rozwiązaniach z dziedziny technika grzewcza. Usługi montażu pomp ciepła możemy dla Państwa wykonać na terenie woj. Dolnośląskiego, szczególnie w obrębie miejscowości Bolesławiec i najbliższych miast i miejscowości takich jak np. Chojnów, Lwówek Śląski, Lubań, Legnica, Zgorzelec, Szprotawa, czy Jelenia Góra. Pompy ciepła sprzedajemy w naszym salonie sprzedaży w Bolesławcu z którego to możemy dokonać dowozu urządzeń do Państwa miejsca zamieszkania. Zapraszamy Państwa serdecznie do kontaktu z nami !